Dřevěná fasáda Techniclic® – ukázková realizace montáže provětrávané fasády krok za krokem
Dřevěné obložení fasád je velmi oblíbeným designovým i funkčním vylepšením fasád rodinných domů.
Jednou z častých variant realizace dřevěného obložení je pouze částečné obložení fasády dřevem, nejčastěji se jedná o obložení podkroví nebo prostoru mezi okny.
Dojde tak k optickému rozbití jednotvárné plochy a oživení celého vzhledu fasády.
Na jedné z realizací dřevěné fasády se skrytým uchycením Techniclic® Vám nyní představíme, jak proces obložení dřevěné fasády probíhá, a to pěkně krok za krokem.
U této realizace byly fasádní profily instalovány vodorovně. Systém Techniclic umožňuje však instalaci také svisle. Zákazník má tedy na výběr z obou směrů montáže.
1) Příprava před instalací dřevěného obložení
V místě obložení je třeba nachystat pod zateplení konzole pro uchycení podkladního roštu (např. konzola Hilti FOX VI - rozměr dle tloušťky zateplení, tj. tloušťka zateplení + síla dřevěného podkladního hranolu). Následně firma, která realizuje zateplení fasády domu, doplní zateplení a perlinku i v této části fasády. Z konzolí po instalaci zateplení zůstanou viditelné pouze jejich konce pro uchycení podkladního hranolu.
Příklad: Zateplení bude silné např. 9 cm. Plánujeme vodorovnou pokládku prken a použití nejtenčího podkladního hranolu (26 mm). V tom případě jsou zapotřebí konzole o rozměru 120 mm (9 cm pro zateplení + 3 cm zbydou pro upevnění hranolu). Při svislém nasměrování prken je potřeba použít silnější hranol (42 mm), proto bude potřeba konzole delší.
Ideálně by příprava pro montáž dřevěného obkladu měla vypadat takto:
Tip: Pokud si přejete, aby bylo dřevěné obložení po realizaci ve stejné úrovni jako okolní zateplená fasáda (jako u této ukázkové realizace), je potřeba, aby bylo zateplení v místě obložení uskočeno a zbyl dostatečný prostor pro konstrukci dřevěné fasády a fasádní prkna.
V případě vodorovné instalace prken a použití nejtenčího hranolu o tloušťce 26 mm, se jedná o cca 60 mm (3-4 mm vyrovnání + 26 mm hranol + 10 mm držák klipu + 20 mm fasádní prkno), o které by mělo být zateplení s perlinkou v místě plánovaného dřevěné obložení uskočeno zpět. Toto je viditelné i na obrázku výše.
V případě svislého uchycení bude potřeba z důvodu silnějšího hranolu (42 mm) větší uskočení (cca 76 mm).
Nyní již přicházíme na řadu my a můžeme instalovat dřevěný fasádní obklad.
Ptáte se nás: Máme již celou fasádu zateplenou a dodatečně bychom rádi doplnili dřevěné obložení na části fasády. Je to možné?
Ano, i pokud máte již celou fasádu zateplenou a uvažujete o dodatečném doplnění podobného částečného obložení, je to možné realizovat. Je však nutné vyříznout v zateplení otvory pro uchycení nosných konzol, tyto konzole přichytit a následně musí firma, která realizovala zateplení domu, opět v těchto místech zateplení a perlinku doplnit, aby se docílilo celoplošné izolace budovy. Poté se již může přikročit k montáži dřevěného obložení. Pokud je zateplení všude ve stejné úrovni, bude výsledný dřevěný obklad mírně předsazený - viz následující obrázek, kde byl dodatečně dřevem obkládán vstup na terasu.
2) Příprava podkladního roštu
Na konzole nejprve uchytíme podkladní hranoly z odolného dřeva, v tomto případě, kdy fasádní prkna klademe vodorovně, se jedná o hranoly z termoborovice o rozměru 26 x 68 mm. Ty budou sloužit jako podkladní konstrukce pro celou fasádu.
3) Zakrytí izolační fólií
Přidáme černou izolační difúzní fólii určenou pro obklad s otevřenými spárami (používáme fasádní fólie Delta), která chrání izolaci před deštěm, zavátým sněhem a dalšími škodlivými faktory v exteriéru. Zároveň však umožňuje fasádě dýchat a zachovává její větrání.
4) Instalace úchytného systému Techniclic® - držáků klipů, klipů a mezerníků
Nyní se v místě podkladních hranolů nainstalují držáky klipů Techniclic®, do nichž se nasunou klipy Techniclic® a nasadí zvolené mezerníky.
Velikost klipů Techniclic® je závislá na zvolené šíři fasádního profilu. Podle vybrané dřeviny jsou proto v nabídce 3 rozměry klipů - 60 mm, 100 mm a 140 mm. V našem případě se jednalo o klipy pro fasádní profily o šíři 60 mm a 100 mm, které jsme vhodně střídali.
Mezerníky Techniclic® vymezují jednotnou a přesnou spáru mezi prkny. Opět je na výběr několik typů, od základního 5.5mm, přes 10mm, 20mm až po 30mm. Větší mezerníky dodávají fasádě odlehčenější dojem a zlepšují její provětrávání.
V případě naší ukázkové realizace padla volba na mezerníky o tloušťce 10 mm.
A) Instalace držáků klipů Techniclic®
B) Vložení klipů Techniclic® a mezerníků
5) Nasazení dřevěného obkladu na klipy
Dalším krokem je již samotné nasazení dřevěných fasádních profilů Techniclic® na připravenou konstrukci. Dřevěná prkna Techniclic mají na spodní straně předem vyfrézovanou drážku, díky které se přesně a pevně nasadí na připravené výstupky klipů.
V našem případě jsme zvolili fasádní obklad z tepelně upravené dřeviny Ayous a to v kombinaci dvou šíří prken - 60 mm a 100 mm. Kombinací prken se docílí zajímavějšího a živějšího vzhledu.
6) Dokončení dřevěné fasády a možné ošetření ochranným nátěrem
Takto dokončíme celé obložení, které na závěr můžeme pro zachování barevnosti ošetřit ochranným nátěrem (např. lazurou Wigodecor). V případě neošetření dřevo postupně ztratí svou původní barvu a získá šedou patinu. Všechny dřevěné fasády Techniclic® jsou však vyrobeny ze dřevin, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu i bez nátěru. Jde tedy čistě o estetickou funkci.
Zaujala Vás tato realizace a rádi byste se dozvěděli o našich fasádách víc? Kompletní nabídku dřevěných provětrávaných fasád i fasád Techniclic se skrytým uchycením najdete zde.